"ילדים מקולקלים"

לאחרונה נתקלתי במושג "ילד מקולקל"ביחס לילדים עם צרכים מיוחדים.

במושג נתקלתי בקבוצה של הורים לילדים עם עיכוב התפתחותי. אחת האימהות התייחסה לילד שלה כ"ילד מקולקל" כי הוא עם עיכוב שפתי וההמלצה של רופא ההתפתחות הייתה להכניסו לגן עיכוב התפתחותי על מנת לקדם את הילד.

האם ילדים עם צרכים מיוחדים הם ילדים מקולקלים? ברור שלא!

ילד עם צרכים מיוחדים לא התקלקל כמו אוטו שנתקע בצד הדרך וצריך לתקנו , יש כל מיני סיבות למה ילד עם צרכים מיוחדים הוא כזה (ולא משנה איזו לקות יש לאותו ילד) – יכול להיות שזוהי סיבה גנטית, יכול להיות שזו הייתה רשלנות רפואית בלידה , יכול להיות אפילו שנגרמה לילד תאונה והוא נותר עם נכות ועוד ועוד אבל אנחנו כחברה, כאנשים וכהורים לא צריכים לנסות לתקן אותם, שוב הם לא מקולקלים יש להם צרכים נוספים מעבר לצרכים "הרגילים" שיש לכל אדם באשר הוא.
יעל ועידו נולדו פגים (חודש שישי, שבוע 26) , ובעקבות הפגות הם נותרו עם עיכוב התפתחותי וככל שהזמן עבר הם אובחנו באבחנה/לקות המדויקת להם, אצל יעל זה הוגדר עיכוב שפתי ומוטורי ואצל עידו מוגבלות שכלית התפתחותית ברמה בינונית ואוטיזם בתפקוד נמוך. 

למה חשובה ההגדרה המדויקת? כי כאשר יודעים מה הלקות או מה הצורך המיוחד יודעים לאילו טיפולים פרא רפואיים הילד זקוק ואיזו מסגרת חינוכית היא המתאימה ביותר עבורו. המטרה בסופו של דבר זה לקדם את הילד לממש את רמת הפוטנציאל הגלום בו .

יש ילדים, כמו עידו, שיישארו ילדים עם צרכים מיוחדים לכל חייהם הרי הלקות לא עוברת , זו לא מחלה שניתן לקחת כדור וזה עובר או כמו מכשיר שהתקלקל ואפשר לתקנו, כן ניתן ללמדם דברים חדשים וככל שהם יהיו במסגרת לימודית מתאימה ההתקדמות שלהם תהיה בהתאם.

ולעומת זאת, ישנם ילדים, כמו יעל, שככל שנתמקד בקידום בשלב יותר מוקדם נוכל להגיע למצב בו הם יוכלו להשתלב בסביבה הרגילה. והנה, יעל, אחרי 3 שנים בחינוך המיוחד, בגן עיכוב התפתחותי, יכולה מבחינה קוגניטיבית לעלות לכיתה א', עדיין יש לה קשיים רגשיים ואולי היא לא התגברה לחלוטין על העיכוב ההתפתחותי אבל היא התגברה ועוד תתגבר על כל קושי שהחיים יזמנו לה.

ההתייחסות לילדים עם צרכים מיוחדים היא לא כמו לאוטו שהתקלקל ואתם צריכים לעמוד בצד הדרך ולחכות שמישהו יבוא לחלץ אתכם אלא צריכה להיות אקטיבית- לקחת את המושכות בידיים ולדאוג שהילד יתקדם אם בדרך של טיפולים פרא רפואיים או/ו מסגרת חינוכית מתאימה או כל דרך שמתאימה לקידום הילד.

 הכי חשוב זה להעניק להם חום, אהבה וחיבוק חזק על כל ניצחון קטן כגדול.

השארת תגובה